På søndag er det fastelavens. Hurra!. Jeg tjuvstartet allerede på mandag med å bake. Slik at jeg kunne dele oppskrift med dere 🙂 . Boller med krem og syltetøy burde spises oftere enn 1 gang i året, spør du meg. Er jo bare såå godt. Eller hva? Dette er min absolutte favoritt bolleoppskrift. Gir utrolig luftig og gode boller. Lar du dem etterheve skikkelig, får du verdens beste boller. Kjøpeboller som min søte kusine sa.
Denne oppskriften kan du lage lørdagkveld og la den kaldheve over natten i kjøleskapet. Da kan du lage boller på morgenkvisten 🙂 Inviter på fastelavensboller og kaffe på søndag!!
Grunnoppskrift søt gjærdeig – gir ca. 15 boller.
500 gram hvetemel + mel til utbaking
1.5 teskjee havsalt
2 teskjee malt kardemomme
1 dl sukker
25 g fersk gjær (søt type)
1 egg
3 dl lunken melk ( ca. 30 grader)
75 g smør, romtemperert og i biter
Egg til pensling
Syltetøy
3-6 dl fløte til fyll(om du fyller alle)
Melis
1. Bland mel, sukker, salt, kardemomme og gjær i en bolle. Smuldre gjærene med hendene. Start kjøkkenmaskinen på lav hastighet med eltekrok.
2. Tilsett den lunkende melken i en tynn stråle, mens maskinen går på lav hastighet. La den elte i 10 min før du tilsetter smøret.
3. Tilsett deretter egget.
4. Tilsett smøret i terninger. Det skal være romtemperet. Jeg bruke å sette ut mitt smør dagen før. La den elte i ca. 10 minutter til.
5. Ha plast over bollen, og la den heve til dobbel størrelse(ca.1 time)
6. Ferdig hevet bolledeig. Elsker denne oppskriften, gir utrolig luftige boller.
7. Ha mel på kjøkkenbenken. Trill deigen til en lang pølse, og del i 15 emner.
8. La bollene etterheve i 30 – 50 min.
9. Pensle med egg. Stek på 200 grader i 8-10 min.
Deilige hveteboller. La dem avkjøle før du fyller med krem og syltetøy.
10. Pisk kremfløten med litt sukker. Ha gjerne i litt vaniljestang/sukker for en ekstra god smak. Del bollene i to. Fyll med en glatt syltetøy og sprøyt ut topper med krem. Ha over andre halvdel og topp med et melis dryss.
Jeg hadde kremen i sprøytepose med tipp.
Lykke til med bollebaking 🙂
Love IV.