Deilige eplesnurrer

Da jeg hadde friår etter vidergående. Jobbet jeg på Åpent bakeri damplassen her i Oslo. Verdens beste bakeri! Alle som kommer til Oslo må ta turen dit. De har de deiligste brød og bakevarer. Det er derfor i dag at jeg bruker deres oppskrift på kanelsnurrer. Jeg har tilsatt revet epler fra hagen. Nå som det er eplesesong, måtte jeg prøve det. Resultatet var himmelsk. Eple, kanel, sukker, smør i deilig gjærbakst. Lag disse å ta med på tur i det herlige været ute. Eller om du er for lat til å bake, ta turen til Åpent bakeri. Sjokoladeboller, kanelsnurrer og franskt landbrød er noe jeg anbefaler å prøve 🙂 Mums!

Oppskrift ca. 20 store eplesnurrer

1 kg hvetemel
3 ts havsalt
4 ts malt kardemomme
2 dl sukker
50 g fersk gjær (søt type)
1 egg
6 dl lunken melk ( ca. 30 grader)
150 g smør, romtemperert og i biter
4 epler revet
Egg til pensling
Malt kanel, sukker og mykt smør til fyll

1. Bland mel, sukker, salt, kardemomme og gjær i en bolle. Smuldre gjærene med hendene. Start kjøkkenmaskinen på lav hastighet med eltekrok.

IMG_7117

2. Tilsett deretter egget.

IMG_7118

3. Tilsett den lunkende melken i en tynn stråle, mens maskinen går på lav hastighet. La den elte i 10 min før du tilsetter smøret.

IMG_7121

4. Tilsett smøret i terninger. Det skal være romtemperet. Jeg bruke å sette ut mitt smør dagen før.  La den elte i ca. 10 minutter til.

IMG_7123

Deigen skal være glatt og smidig. Ha plast/kjøkkenhåndkle over å la den heve i 1 time. Deigen skal være dobbelt størrelse.

IMG_7126

5. Ha deigen ut på en melete bord. 

IMG_7128

Kjevl deigen ut til en stor rektangel. Ha på godt med mykt smør.

IMG_7136

6. Skyll, skrell og rasp eplene. De blir brune med engang, men det gjør ingenting.

IMG_7135

Dryss over revet eple.

IMG_7140

Ha over godt med kanel og sukker.

IMG_7142

7. Brett den ene langsiden mot midten, og den andre siden over. Slik at du har brettet deigen i tre lag på langsiden.

IMG_7145

8. Del deigen i strimler ca. 3-4 cm i bredden.

IMG_7148

Snurr sammen på langs.

IMG_7150

Deretter bretter du en knute. Dette tar litt øvning. Jeg er ikke verdensmester enda selv, men det har kommet seg en god del siden sist jeg prøvde.

IMG_7152

9. La dem etterheve i ca. 30 minutter på bakepapir.

IMG_7154

Pensle eplesnurrene med egg. Strø gjerne over litt svenskt perlesukker om du har det liggende.  Stek på 230 grader i ca. 10-15 min. De skal være gyldende.

IMG_7160

Deilig og nystekte eplesnurrer. Det må jo være det beste i hele verden? 🙂

IMG_7163

Avkjø på rist.

IMG_7168

Har du noen til overs kan du alltids overraske en nabo.

IMG_7171

Jeg liker mine lunke med et glass iskaldt melk. Lykke!!

IMG_7242 IMG_7244

Jeg har jobbhelg denne helgen. Til dere som har fri, bak boller med familien 🙂 Skriv gjerne en linje til meg, om dere prøver disse.
God helg,
IV.

4 kommentarer om “Deilige eplesnurrer

  1. Hei Ingrid. Nå skal jeg ned i butikken og kjøpe ingrediensene til disse nammenammene. De så utrolig fristende ut. ha en flott helg, selv om du er på jobb. Klem fra Runa

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s