Franske Makroner

God onsdag dere,

I går laget jeg makroner for første gang. Har hatt lenge lyst til å prøve å lage dette. Resulatet ble kjempe godt, og anbefaler alle å prøve. Kjempe fine å server i besøk, eller gi vekk som gave. Jeg skåldet ikke mandlene før jeg malte mandlene, det skal jeg gjøre neste gang. Du kan fylle makronene med hva du vil, jeg fylte mine med jordbær og sjokoladekrem. Herlig.

Makroner ca. 16 store:
120 gram Mandelmel
3 Eggehviter i romtemperatur
3 Spiseskjeer sukker
200 gram Melis
1/2 ts Wilton Champange konditorifarge

1. Istedenfor for å kjøpe mandelmel, malte jeg mandelene selv. Det er mye billigere. Malte mandlene selv med en mandelkvern.

2. Pisk marengs av eggehvitene. Når marengens begynner å bli skummete, tilsett sukkeret, en spiseskjee om gangen.

Stivpisk marengsen videre, du skal kunne holde bollen opp ned. Da er marengsen ferdig.

3.Tilsett konditorfargen. Jeg hadde bare champange farget konditorfarge med til Bergen, derfor ble mine makroner veldig naturell i fargen. Skal prøve med med mer farger neste gang.

4.Bland fargen forsiktig inn med en slikkepott.

5. Sil inn melis og mandelmel sammen.

Bland forsiktig alt godt sammen med en slikkepott.

6. Ha alt i sprøytepose, og sprøyt ut små rundinger på et bakebrett.

La makronene hvile i 30-60 min.

7. Stek makronene på 150 gradr i 10-14 min. Pass på å ha et ekstra bakebrett under, slik at makronene ikke sprekker.

8. Jeg fylte makronene med jordbær og sjokoladekrem. Jukset litt med jordbærkremen, siden jeg brukte  ferdigkjøpt jordbærmousse.

Sjokoladekrem
30 gram sjokoladeknapper
1 spiseskjee smeltet smør
1 ts vaniljesukker
1-2 spiseskjeer Melis

Smelt sjokoladen sammen med smøret. Tilsett deretter melis og vaniljesukker bland godt sammen.

9. Fyll makronene med ca en teskjee fyll i hver.

10. Legg på det andre makronlokket.

Server, smaker fantastisk.

Ha makroner i cellofanposer og gi vekk som gaver til venner og familie. Disse skal jeg ha med til mormor og morfar. Mums.

Ha en flott onsdag,
Love IV.

En kommentar om “Franske Makroner

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s